Σελίδες

28 Μαΐου 2012

Θριαμβευτής ο Λεμπ στο Ράλι Ακρόπολις.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπαστιάν Λεμπ, κατέκτησε την πρωτιά στο 58ο Ράλι Ακρόπολις και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση και του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο Γάλλος οδηγός της Σιτροέν κατέκτησε για τρίτη φορά στην καριέρα του το Ράλι Ακρόπολις (2005 και 2008) και έφθασε τις 71 συνολικά νίκες. Δεύτερος ήταν ο Φινλανδός «ομόσταυλος» του στη Σιτροέν Μίκο Χιρβόνεν και τρίτος ο Φινλανδός Γιάρι Μάτα Λάτβαλα της Φορντ.

Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης την πρώτη ημέρα του αγώνα και έμεινε εκεί μέχρι την ολοκλήρωση των 22 ειδικών. Ο Λεμπ κέρδισε έξι από τις 22 ειδικές, ενώ είχε εύκολο έργο λόγω των ατυχιών - που χτύπησαν για ακόμη μια φορά - το δίδυμο της Φορντ.

Το κορυφαίο ελληνικό πλήρωμα στον τερματισμό ήταν οι Γιάννης Ζούνης-Μιχάλης Πατρικούσης, οι οποίοι πήραν την 21η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ ο κύπριος Σπύρος Παυλίδης τερμάτισε 12ος.

Επόμενος αγώνας, ο 7ος για τους μονομάχους του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στη Νέα Ζηλανδία από τις 22 μέχρι τις 24 Ιουνίου.

Δημοσίευση σχολίου

Παρακαλούμε τα σχολιά σας να ειναι σχετικά με το θέμα, περιεκτικά και ευπρεπή. Για την καλύτερη επικοινωνία δώστε κάποιο όνομα ή ψευδώνυμο. Διαφημιστικά σχόλια δεν δημοσιεύονται.
Επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα διόρθωσης του σχολίου σας παρακαλούμε μετά την τελική σύνταξή του να ελέγχεται. Προτιμάτε την ελληνική γραφή κι όχι την λατινική (κοινώς greeklish).

Πολύ σημαντικό είναι να κρατάτε προσωρινό αντίγραφο του σχολίου σας ειδικά όταν είναι εκτενές διότι ενδέχεται να μην γίνει δεκτό από την Google (λόγω μεγέθους) και θα παραστεί η ανάγκη να το σπάσετε σε δύο ή περισσότερα.

Το σχόλιό σας θα δημοσιευθεί, το αργότερο, μέσα σε λίγες ώρες, μετά από έγκριση του διαχειριστή του ιστολογίου, ο οποίος είναι υποχρεωμένος να δημοσιεύει όλα τα σχόλια που δεν παραβαίνουν τους όρους που έχουμε θέσει στις παρούσες οδηγίες.
Υβριστικά, μη ευπρεπή και προπαγανδιστικά σχόλια θα διαγράφονται ή δεν θα δημοσιεύονται.